Kompleksowy przewodnik po ciepłym montażu okien PCV
Przygotowaliśmy ten kompleksowy poradnik, żeby dostarczyć Ci wszystkich informacji, które musisz wiedzieć o ciepłym montażu okien, a przede wszystkim jak go poprawnie wykonać.
Sprawdzimy dziś:
Ciepły montaż okien – Wprowadzenie
W przypadku okien z niskim współczynnikiem Uw (energooszczędnych) największym błędem jest tradycyjny, często mało szczelny, montaż.
Przeprowadzenie prawidłowego montażu okien oferuje wiele zalet takich jak zabezpieczanie przed powstawaniem mostków termicznych, zawilgoceniem, czy chociażby stratami energii.
Ciepły montaż okien i drzwi wypiera z rynku montaż tradycyjny głównie przez to, jak bardzo minimalizuje straty ciepła i to, że nie jest skomplikowany. Możemy go wykonać szybko za pomocą takich narzędzi jak m.in. taśma paroprzepuszczalna, taśma paroszczelna, pianka poliuretanowa i na dobre pozbyć się uporczywych mostków cieplnych.
Ciepły montaż okien – jakie są jego korzyści?
Oszczędności, oszczędności i jeszcze raz oszczędności. Szczelny montaż okien z użyciem odpowiednich technologii jest świetnym sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Prawidłowy montaż utrzymuje ciepło zimą i chłód latem.
Dodatkowo pianka poliuretanowa izoluje okno również akustycznie (o ile jest sucha), więc oprócz korzyści pieniężnych otrzymujemy również spokój i ciszę.
Okna w warstwie ocieplenia zdecydowanie zmniejszy rachunki za prąd, poprawi mikroklimat pomieszczeń i nie pozwoli na powstawanie pleśni.
Ciepły montaż okien VS tradycyjny montaż okien
Różnica tkwi jedynie w oszczędności energii i cenie. Współczynnik przenikania ciepła (Uw) dla okien fasadowych nie może przekraczać 0,9, a dla okna pasywnego powinien być niższy niż 0,8. Żeby uzyskać taki wynik, niezbędny będzie montaż warstwowy okien.
Aby wykonać ciepły montaż oczywiście potrzeba więcej narzędzi, więc wstępnie będzie nieco droższy, jednak trzeba to traktować jako inwestycję, nie jako koszt. Montaż tradycyjny, pomimo że tańszy, kończy się zazwyczaj mostkami termicznymi, które niszczą całą inwestycję i w efekcie staje się dużo droższy.
Jakie okna wybrać, aby uzyskać najlepszy efekt?
Połączenie okna ze świetnym współczynnikiem Uw ze szczelnym montażem stawiamy na ciepły montaż, warto wybrać również najcieplejsze okna, aby jak najbardziej obniżyć rachunki za prąd podczas inflacji. Mówimy tutaj o oknach PCV z jak najniższym współczynnikiem Uw (przenikania ciepła). Im mniejsza wartość Uw, tym lepszą izolacyjność cieplną posiada dane okno, a przykładami wzorowych okien o standardzie pasywnym są m.in:
Gealan Linear
Parametry techniczne
- Liczba komór w ramie – 6
- Liczba komór w skrzydle – 5
- Uf – 1.0
- Ug – 0.5
- Uw – 0.73
- Szyby – 3
- Uszczelki – 3
Ważne informacje przed montażem stolarki
- Po pierwsze, musisz się upewnić, że masz odpowiednie narzędzia i materiały do pracy. Będziesz potrzebował taśmy mierniczej, taśmy rozprężne lub folie wodoodporną i paroprzepuszczalną, wiertarki, śruby, śrubokręty, ramy okiennej i oczywiście samego okna.
- Po drugie, musisz upewnić się, że obszar, w którym instalujesz okno, jest czysty. Warto również upewnić się, że obszar ten jest dobrze wentylowany, aby zapobiec problemom z wilgocią lub kondensacją.
Na czym polega ciepły montaż okien (montaż warstwowy)?
Przed udaniem się na miejsce budowy warto Instalacja ciepłego okna montażem warstwowym jest stosunkowo prostym procesem. Polega on na zastosowaniu dokładnie trzech warstw uszczelniających, a mianowicie:
- Warstwy środkowej
Środkowa warstwa jest izolacją termiczną, którą robimy zwykle z piany poliuretanowej. Ważne jest, aby szczelnie wypełniać przestrzeń pomiędzy ścianą a ramą okienną.
- Warstwy wewnętrznej
Warstwa wewnętrzna, paroszczelna, chroni przed dostawaniem się pary wodnej z pomieszczenia do pianki montażowej. Tę warstwę tworzymy przy użyciu paroszczelnej taśmy okiennej, która zapobiega dostawaniu się pary do szczeliny między oknem a murem. Po co? Wilgotny uszczelniacz nie tylko traci swoje właściwości, ale dodatkowo duży szybciej się niszczy.
- Warstwy zewnętrznej
Ostatnia, zewnętrzna warstwa, paroprzepuszczalna, chroni izolację przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Warstwę tę wykonuje się przy użyciu przeznaczonych do tego taśm paroprzepuszczalnych. Oczywiście w przypadku ciepłego montażu ważne jest również zastosowanie odpowiednich kotew (dybli) łączących mechanicznie okno z murem.
Ciepły montaż okien znacznie wydłuża żywotność połączenia ramy okiennej z ościeżem. Natomiast użycie samej piany, choć często stosowane ze względu na niższy koszt instalacji, może sprawić, że już po kilku sezonach narażona na działanie wilgoci izolacja straci swoje właściwości termiczne.
Jak wykonać montaż warstwowy okien PCV?
Czas zamontować nasze okno, ale jak dokładnie przygotować otwór, co z parapetem, styropianem i naszym zestawem izolacyjnym? Zacznijmy od początku, czyli od trzech warstw ocieplenia:
1. Paroizolacyjnej, która ma uniemożliwić wilgoci z wnętrza budynku na wnikanie w piankę,
2. Termoizolacyjnej, której zadaniem jest ochrona piany przed opadami i umożliwienie dyfuzji pary wodnej.
3. Paroszczelnej, która ma takie samo zadanie jak termoizolacyjna.
Montaż wykonany prawidłowo, to taki, gdzie piana montażowa jest sucha, dlatego montujemy wokół niej taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne. Warto wspomnieć, że do kupienia są dostępne kompletne systemy do montażu warstwowego. Jeżeli planujesz skorzystać z takiego rozwiązania, korzystaj z materiałów od jednego producenta, w ten sposób unikniesz niepotrzebnych problemów, a może nawet ucieczki ciepła z budynku.
Bardzo ważne jest przygotowanie powierzchni ościeża, a mianowicie jego oczyszczenie. Taśmy będą się kleić wyłącznie do gładkiego i oczyszczonego podłoża. Jeżeli natomiast masz nierówne powierzchnie, koniecznie je wyrównaj. Przy przyklejaniu taśm w narożnikach okna należy uformować tzw. ucho.
Aby zagwarantować szczelność na przenikanie powietrza i wody opadowej, warto docisnąć taśmy gumowym wałkiem. Co istotne, może być ona wystawiona na działanie słońca przez maksymalnie 3 miesiące. Jeżeli natomiast budynek nie będzie ocieplany przez zimę, warto stosować rzadką zaprawę klejową i pokryć nią taśmy.
WAŻNE!
Przed aplikacją pianki musimy zwilżyć podłoże, a szczelinę całkowicie wypełnić pianą. Lepiej użyć jej za dużo niż za mało, a nadstan obciąć ostrym narzędziem.
Pielęgnacja i konserwacja okien PCV
Po osadzeniu okna możemy wykonać kilka odpowiednich kroków w zakresie pielęgnacji i konserwacji, aby zapewnić, że pozostaną one w dobrym stanie, na długie lata. Obejmuje to regularne czyszczenie okien, sprawdzanie ich pod kątem wszelkich uszkodzeń oraz dokonywanie wszelkich niezbędnych napraw.
Ważne jest również smarowanie ruchomych części okna, takich jak zawiasy i zamki, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. Na koniec należy regularnie sprawdzać listwy ochronne, aby upewnić się, że są w dobrym stanie.
Ciekawostka na koniec
Eksperci z portalu oknotest.pl sprawdzili, co tak naprawdę daje ciepły montaż okien. Wykazali, że w porównaniu do złącza wypełnionego tylko pianką PUR, ciepły montaż z wykorzystaniem zewnętrznych i wewnętrznych folii oraz pianki PUR wokół okien, jako termoizolacji zwiększa średnio szczelność połączenia o ponad 75%, więc do dzieła! Nie zapomnij tylko wybrać odpowiednich okien.
Recenzja okien PCV REHAU SYNEGO
Szukasz okien, które zapewnią Ci wieloletni komfort użytkowania i doskonałą izolację termiczną?…
Recenzja okien PCV aluplast IDEAL neo
Solidne okna PCV inspirowane stylem Bauhaus, który niegdyś zrewolucjonizował architekturę? To możliwe…
Tanie okna plastikowe – czyli od czego zależą ceny okien PCV?
Chcesz kupić okna pcv i zastanawiasz się dlaczego ich ceny są tak…
Jakie drzwi PCV wybrać – panel nakładkowy czy wsadowy?
Kiedy panelowe drzwi PCV to najlepszy wybór dla Twojej firmy? Jaki panel…
Okna aluminium vs PCV – poznaj różnice! Rzetelne porównanie
Zdobycie solidnej wiedzy, dzięki której możesz wybrać okna najlepsze dla Twojego projektu,…
Okna PCV – okna trzyuszczelkowe vs dwuuszczelkowe
Bardzo często producenci chwalą się klientom ilością komór w oknie. Te komory…